Vítejte ve Vinařství POD Nechory, kde modernost splývá s bohatou historií a odkazem společnosti Agro Podlužan v malebných Prušánkách, srdci Slovácké vinařské podoblasti. Máme více než 40 hektarů vinic, ležících na nejproslulejších viničních tratích jižní Moravy, jsou domovem vína s nezaměnitelným charakterem, kde se každá kapka rodí z lásky k tradici a inovaci.

Původně jsme se věnovali pouze pěstování a prodeji hroznů, avšak setkání s mladým vinařským týmem předznamenalo začátek nové éry – éry, kdy se naše vášeň a jeho um spojily a daly vzniknout prvnímu ročníku vína, jež nese naše jméno a příběh. A to je teprve začátek.

Zasazení do nádherné krajiny a zavázání se k šetrnému přístupu k přírodě, půdě a vodě, to vše nás vede k vytváření vín, která jsou nejen vyjádřením naší filozofie, ale i zárukou, že budoucí generace budou moci pokračovat v této krásné tradici. Slibujeme, že naše spojení moderních technologií s dědictvím minulosti a hlubokou péčí o každý detail zajišťuje, že naše vína mají výrazný charakter a čistou, svěží aromatiku, kterou oceníte při každém doušku.

Naše víno z vinařství POD Nechory je odrazem jedinečnosti Slovácka a jeho viničních tratí. Jeho chuť a vůně jsou neopakovatelným zážitkem, který překládá kouzlo našich vinic do jazyka, jenž se nedá vyjádřit slovy, ale musí se prožít.

Přijďte a prožijte s námi tento nezapomenutelný příběh od vinice až do vašeho pohárku. V našem vinařství vás čeká nejen degustace našich výjimečných vín, ale i pohlcující atmosféra, která vás vtáhne a nepustí. Vinařství POD Nechory je místem, kde se zastaví čas a vy si můžete v klidu užít to nejlepší, co můžeme nabídnout. Těšíme se na vaši návštěvu a na sdílení naší vášně pro vinařství s vámi.



Jak u nás vzniká víno?

Příprava vinohradu na novou sezónu začíná v zimních měsících, kdy se keře révy ostříhají a ponechává se jenom jeden tažeň. Snažíme se, abychom měli keře zatížené 10 – 12 očky. Tyto tažně se po ostříhání vážou na vodící drát, zbylé réví se vytahuje z opěrné konstrukce do meziřadí a mulčuje.

Jaro na vinici

V jarním období začínají keře opukat a obrůstat, v tento čas provádíme tzv. čištění kmínků a podlom, kdy odstraňujeme nežádoucí letorosty, abychom neměli příliš husté a přetížené keře. Těmito zásahy dokážeme redukovat sklizeň tak, abychom o vinobraní sklízeli kvalitní hrozny, protože pouze z takových můžeme vyrobit výborné víno. V průběhu roku probíhají traktorové práce: kultivace meziřadí, sečení trávy, okopávání prostoru pod hlavičkami, ochrana révy vinné pomocí chemických postřiků. Z ručních prací, které lze jen obtížně, nebo vůbec, nahradit stroji, provádíme čištění kmínků, podlom, vylamování zálistků, zastrkování letorostů do dvoudrátí a sběr hroznů.

Podzim

Když počasí přeje, práce ve vinici probíhají tak, jak mají, nenavštíví nás zloději nebo špačci, sklízíme na podzim hrozny v ideální kvalitě buď hroznovým kombajnem, nebo ručně.

Po posbírání hroznů následuje odstopkování třapin od bobulí a následné podrcení bobulí na mlýnkoodstopkovači. Vzniklý rmut lisujeme při nízkých tlacích na moderním, velmi šetrném, pneumatickém lisu Wottle. Vylisovanou šťávu přečerpáváme do kvasných nerezových nádrží, kde ji zakvášíme ušlechtilými kvasinkami. Při kvašení regulujeme teplotu kvasu pomocí řízeného kvašení.

Zrání v dubových sudech

Po vykvašení vína stáčíme z hrubých kalů a necháváme ležet na jemných kvasničných kalech 5 až 8 měsíců a občas tyto kaly promícháme, aby vína získala plnost a kulatost na patře.

Vína z nejlépe vyzrálých hroznů necháváme kvasit a zrát v dubových sudech, které vínu propůjčují nezaměnitelné aroma a chuť po páleném dřevu, vanilce, kokosu nebo třeba kakau.

Když je víno v ideální kondici, stáčíme ho z kalů, filtrujeme a připravujeme na plnění do lahví. Po nalahvování víno skladujeme ve skladu se stálou teplotou.